Mandat podczas wynajmu samochodu

Marzysz o przejażdżce luksusowym samochodem? A może masz w planach dłuższą podróż i chcesz aby odbyła się w luksusowych warunkach? Aktualnie samochód premium możesz wypożyczyć w nawet kilka minut i to bez wychodzenia z domu.

O czym należy pamiętać? Podczas poruszania się wynajętym samochodem obowiązują nas dokładnie takie same przepisy jak podczas korzystania z własnego pojazdu. Pamiętaj o tym zanim wyruszysz w podróż pełną wrażeń, aby móc cieszyć się w pełni z komfortu podróżowania, bez przykrych niespodzianek. Nowy taryfikator mandatów w Polsce został wprowadzony w 2021 roku i aktualnie wysokość mandatów dla kierowców może wynieść od 50 do 800 zł. Oczywiście kwota grzywny uzależniona jest od rodzaju przewinienia. Dodatkowo kary te mogą się sumować w przypadku popełnienia kilku różnych wykroczeń.

Mandat podczas wynajmu samochodu – przykłady:

 • parkowanie w miejscu dla osób niepełnosprawnych – to kara w wysokości 800 zł. Upewnij się zawsze, czy zostawiłeś samochód w miejscu do tego dozwolonym.
 • korzystanie z telefonu podczas jazdy – to kara w kwocie 200 zł. Wynajęty samochód to często emocje, którymi chcemy się podzielić z innymi, pamiętajmy jednak o zagrożeniach jakie wynikają z korzystania z telefonu.
 • jazda bez zapiętych pasów – koszt 100 zł, ale w tym przypadku jest to ważne, bo chodzi o nasze bezpieczeństwo.
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – to kara 350 zł. Podczas przejazdu przez oznakowane przejścia dla pieszych powinniśmy zwolnić i zachować szczególną ostrożność.
 • nieustąpienie pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu – to kara w kwocie 300 zł i jest naliczana nawet w sytuacji, w której nie dojdzie do kolizji.
 • prędkość – zbyt szybka jazda, która powoduje przekroczenie aktualnych limitów prędkości powoduje naliczenie kary w wysokości:
  – do 10 km/h – za przekroczenie mandat w wysokości 50 zł
  – od 11 do 20 km/h – mandat od 50 do 100 zł
  – od 21 do 30 km/h – mandat od 100 do 200 zł
  – od 31 do 40 km/h – mandat od 200 do 300 zł
  – od 41 do 50 km/h – mandat od 300 do 400 zł
  – powyżej 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł

Kto zapłaci mandat?

To pytanie, które pojawia się najczęściej. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy poruszasz się własnym samochodem, czy wynajmowanym. Mandat wystawiany jest na Twoje imię i nazwisko, więc to my sami musimy go zapłacić. Nawet jeżeli taki mandat zostanie naliczony z opóźnieniem, np. z radaru. Wypożyczalnia nie pokrywa takich mandatów, dlatego częstą praktyką jest wpisywanie na umowie wynajmu dokładnej godziny, w której zostaje przekazane nam auto. Od tego momentu odpowiadamy za wszystkie wykroczenia, które spowodujemy.

W jaki sposób wypożyczalnia egzekwuje mandat?

W umowie wynajmu znajdziemy zapis, który zobowiązuje najemcę nie tylko do pokrycia mandatów, ale również wszelkich innych opłat np. za parkowanie w okresie użytkowania pojazdu. W przypadku naliczenia takiej opłaty z opóźnieniem otrzymamy informację od wypożyczalni. Możemy zapłacić sami za taki mandat, lub wypożyczalnia pobierze opłatę z karty kredytowej, której dane podaliśmy przy rezerwacji.

Co w sytuacji złamania przepisów za granicą?

Czasem umowa wynajmu samochodu dopuszcza możliwość przekroczenia granicy, trzeba pamiętać, że obowiązują nas wtedy przepisy danego kraju, po którym się poruszamy. Kary za złamanie przepisów mogą być znacznie wyższe i w tej sytuacji to również najemca pokrywa wszystkie mandaty.