Ile kosztuje wynajęcie samochodu?

Sytuacja w segmencie wypożyczalni samochodowych zmienia się dość dynamicznie. Jest ich coraz więcej, do tego praktycznie w każdym większym mieście Polski można znaleźć co najmniej kilka konkurencyjnych ofert w atrakcyjnej cenie – z czego jednak wynika takie zróżnicowanie cen za dobę i od czego zależy cena wypożyczenia samochodu?

Czynniki wpływające na cenę wypożyczenia pojazdu

Porównywanie cennika opłat za dobę każdej firmy nie pozwoli wybrać najbardziej atrakcyjnej oferty – koniecznie sprawdź wszystkie potencjalne dodatkowe opłaty i poznaj lepiej politykę firmy. To, że w jednej firmie wynajmiemy samochód za niższą cenę niż w innej, jest najczęściej podyktowane całym szeregiem zmiennych. O jakich czynnikach można mówić przy wypożyczaniu samochodu?

Lokalizacja

Jak w większości innych przypadków, lokalizacja nie pozostaje bez znaczenia dla ceny wynajmu pojazdu. Firmy w większych miastach będą najczęściej liczyć sobie nieco więcej niż te w niewielkich, nieturystycznych lokalizacjach. 

Klasa samochodu

Rodzaj i marka pojazdu jest bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę podczas szukania firmy zajmującej się wynajmem – zarówno krótko–, jak i długoterminowym – pojazdów. Miejskie samochody z podstawowym wyposażeniem będą najtańsze, podczas gdy klimatyzowane samochody terenowe czy ekskluzywne limuzyny będą wymagać znacznie zasobniejszego portfela. Różnica między pojazdami klasy A (małymi, miejskimi samochodami) a E/F (ekskluzywnymi, reprezentacyjnymi pojazdami) może wynosić kilkaset złotych za dobę.

Czas wypożyczenia

Ceny wynajmu pojazdów wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za dobę. Im dłuższy okres wypożyczenia, tym niższa kwota dzienna – dlatego czasem wypożyczenie pojazdu na kilka dni może być niewiele droższe niż zaledwie na dzień (dłuższy wynajem amortyzuje koszty obsługi klienta i pojazdu w firmie, a to one generują przecież najwyższe kwoty). Dlatego jeśli wiesz, że będziesz potrzebować samochodu w krótkich odstępach czasu, sprawdź, czy wypożyczenie go na dłuższy okres nie okaże się bardziej ekonomiczne.

Okres wypożyczenia

Niestety ceny wypożyczenia samochodów zmieniają się w ciągu roku dość znacząco i mogą wahać nawet o +/- 10%. W okresie wakacyjnym i okołoświątecznym będziesz musiał się liczyć z poniesieniem wyższych kosztów niż w pozostałym czasie. Jest szansa, że jeśli zarezerwujesz pojazd odpowiednio wcześnie, będziesz mógł liczyć na zniżkę lub przynajmniej zniwelować coroczne wahania cen.

Od czego zależy cena wypożyczenia samochodu? Dodatkowe czynniki

Kaucja

Większość firm wymaga wpłacenia kaucji, która wpływa na wstępną cenę wypożyczenia. Jest to oczywiście kaucja zwrotna i jej wysokość zależy od typu pojazdu i polityki firmy. Ma na celu zabezpieczenie interesów wypożyczalni w sytuacji, gdy coś wydarzy się w okresie

Dodatkowe wyposażenie

Jeśli wybierasz się na wakacje z rodziną i zamówisz fotelik dla dziecka, dodatkowa opłata zostanie oczywiście naliczona. Podobnie sprawa ma się w wypadku urządzeń GPS, łańcuchów zimowych na podróże w mniej sprzyjających warunkach itp. – na stronie wypożyczalni z pewnością znajdziesz informacje o cenie takiego dodatkowego wyposażenia.

Długość trasy

Jeśli planujesz przemieszczać się po długich trasach, nie po mieście czy okolicy, koniecznie sprawdź limit kilometrów, który przewiduje wypożyczalnia dla Twojego pojazdu, i kwotę naliczaną za każdy dodatkowy kilometr.

Dodatkowe usługi

Często występuje potrzeba podstawienia samochodu na miejsce lub odebrania go na lotnisku czy pozostawienia w innym oddziale firmy. Za każdą taką usługę może zostać naliczona dodatkowa opłata, dlatego sprawdź dokładnie w cenniku, co mieści się w podstawowej kwocie wypożyczenia samochodu – czasami możesz spotkać się z sytuacją, że dodatkowo płatne będzie np. przygotowanie samochodu czy możliwość wyjazdu zagranicę.