Czy kierowcą wypożyczonego auta może być inna osoba niż wynajmujący?

W każdej umowie wypożyczenia samochodu wskazana jest konkretna osoba wynajmująca. Jest to osoba, która podpisuje umowę i dokonuje wszelkich innych niezbędnych formalności. Co w wypadku, gdy z samochodu wynajętego na okres wakacji chce skorzystać inna osoba? I czy ma znaczenie, czy będzie to znajomy, członek rodziny, partner albo pracownik twojej firmy?

Kto może prowadzić wypożyczony pojazd?

Niestety na rynku nie istnieją wyznaczone konkretne, ujednolicone standardy, nie jest to też w żaden sposób usankcjonowane prawnie. Każda firma może działać zgodnie ze swoją polityką, dlatego jeśli już przed wynajmem samochodu wiesz, że będziesz chciał pożyczyć go innemu kierowcy, sprawdź, czy jest to w ogóle możliwe w wypożyczalni, która Cię interesuje. Jakich ograniczeń możesz się spodziewać i o czym warto pamiętać?

Niezbędna zgoda na użyczenie pojazdu

Konieczność dopisania osoby do listy uprawnionych kierowców to najczęściej spotykane wymaganie – najczęściej wystarczy po prostu dostarczenie jej danych, w tym m.in. skanu dowodu osobistego i prawa jazdy. Może okazać się także, że kolejna wymagana w tym wypadku formalność to prowadzenie ewidencji trasy w okresie wypożyczania samochodu. W takim dokumencie powinno zostać uwzględnione kto, kiedy i na jakim odcinku trasy prowadził pojazd. Pomoże to w razie jakichkolwiek problemów z ustaleniem poniesionych szkód czy innych nieprzewidzianych sytuacji. 

Dodatkowe opłaty

Często za dopisanie kolejnej osoby do listy kierowców firma wypożyczająca samochód pobiera odpowiednią opłatę. Czasem jest to wyższa opłata jednorazowa, czasem niższa kwota doliczana do każdej doby wynajmu – warunki można sprawdzić w indywidualnych cennikach i regulaminach poszczególnych wypożyczalni. Warto mieć to na uwadze podczas porównywania ofert, bo jeśli do każdego dnia wypożyczenia w najmie długoterminowym zostanie doliczone kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych, ostateczna kwota może wyglądać zupełnie inaczej niż ta podstawowa.

Ograniczona liczba osób uprawnionych do jazdy

Ile osób może kierować wypożyczonym autem? W umowie wynajmu pojazdu prawie na pewno znajdzie się obostrzenie co do tego, ilu kierowców maksymalnie może prowadzić pojazd. Najczęściej jest to jeden, domyślny kierowca, dlatego dodanie każdego kolejnego będzie wiązało się z wymienionymi wyżej formalnościami. Na rynku można znaleźć firmy, które z założenia udostępniają pojazd dwóm użytkownikom (np. partnerom) lub kilku (np. określonym w umowie pracownikom tej samej firmy).

Brak ograniczeń

Nieliczne firmy w umowie nie zaznaczają, że pojazdem może kierować tylko jedna określona osoba. Brak formalności i ograniczeń to jednak rzadkość, dlatego zawsze lepiej sprawdzić w regulaminie usługi, czego się spodziewać, by po pierwsze nie złamać zasad umowy, a po drugie nie być zaskoczonym dodatkowymi kosztami. 

Jakie warunki musi spełnić dodatkowy kierowca?

Każdy kolejny kierowca musi spełniać dokładnie te same warunki, co pierwszy kierowca. Najczęściej są to: odpowiedni wiek (min. 21 lat), posiadanie prawa jazdy od co najmniej 1 roku, przedstawienie drugiego dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowodu osobistego czy paszportu).

Określona relacja z dodatkowym kierowcą

Oprócz tego w niektórych umowach zaznaczone jest, że drugim kierowcą może być wyłącznie osoba blisko spokrewniona z osobą podpisującą umowę lub partner/partnerka. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku udostępniania pojazdu pracownikom firmy – wówczas może pojawić się więcej formalności, jednak w większości przypadków dodanie konkretnych osób do listy uprawnionych kierowania pojazdem powinno przebiegać bezproblemowo.

Może się wydawać, że to dużo formalności, jednak wszystko to ma na celu zweryfikowanie, czy dana osoba może faktycznie prowadzić pojazd i zapewnienie bezpieczeństwa obu stronom umowy.